Case study
Analiza ruchu Big Data dla
Pomorskiego Biura
Planowania
Regionalnego
O instytucji
Współpracując z T-Mobile Polska, Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego wraz ze wsparciem merytorycznym partnerów, przygotowało raport, „Analiza aktywności i potencjału ludnościowego województwa pomorskiego, obszaru metropolitalnego i Trójmiasta w oparciu o zachowania użytkowników sieci telefonii komórkowych w 2019 roku”. Opracowanie powstało na podstawie danych pozyskanych od operatora.
Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego jest jednostką samorządową. Do jego najważniejszych działań należą zagospodarowanie przestrzenne oraz realizacja zadań dotyczących rozwoju regionalnego i ochrony środowiska. Opracowania przygotowywane przez interdyscyplinarny zespół są wykorzystywane przez ograny samorządu w procesach decyzyjnych obejmujących ład przestrzenny, zrównoważony i harmonijny rozwój województwa.
Partnerzy projektu
Biuro Rozwoju Gdańska jest jednostką organizacyjną Gminy Miasta Gdańska. Realizuje powierzone zadania w zakresie planowania przestrzennego oraz rewitalizacji, do których należy przede wszystkim sporządzanie miejscowych planów oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i innych opracowań planistycznych, w tym transportowych, wykonywanych na polecenie władz Miasta Gdańska.
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot to stowarzyszenie samorządowe, które skupia 59 miast, gmin i powiatów, obejmujących powierzchnię 1/3 województwa pomorskiego, na której mieszka ponad 1,6 mln mieszkańców. Obszarem działalności OMGGS jest: transport publiczny, rynek pracy i aktywizacja mieszkańców, ekonomia społeczna, integracja imigrantów, kultura i promocja zdrowia, rozwój lokalnych przedsiębiorstw, ochrona środowiska, planowanie przestrzenne i promocja. Od 2015 r. stowarzyszenie pełni rolę Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, który koordynuje realizację projektów współfinansowanych z funduszy europejskich.
Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni (BPPMG) jest jednostką budżetową miasta Gdyni. Biuro wykonuje zadania Gminy Miasta Gdyni w zakresie kształtowania polityki przestrzennej, ładu przestrzennego i zrównoważonego rozwoju przestrzennego miasta. Do zadań statutowych należą: wykonywanie prac studialnych, projektowych i analitycznych w zakresie planowania przestrzennego, w szczególności sporządzanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Zdaniem Klienta
„Ten projekt jest żywy. Opracowane dane udostępniamy powiatom i obszarom metropolitalnym. Naszym celem było stworzenie analizy nie tylko dla Gdańska, ale również całego województwa. Zależało nam, aby opracowanie było użyteczne i znalazło praktyczne zastosowanie. Teraz dane, po które zwracają się współpracujące z samorządem podmioty, są wykorzystywane lokalnie m.in. do tworzenia strategii transportu. Nie wykluczamy również stworzenia kolejnej analizy w ramach dalszego monitoringu zmian. Temat jest otwarty i przyszłościowy”
Inspektor wojewódzki, Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego.
Podjęte
wyzwanie
Głównym założeniem współpracy podjętej z T-Mobile Polska było oszacowanie rzeczywistej liczby osób przebywających w Trójmieście i okolicach oraz analiza ich migracji. Uzyskane od T-Mobile Polska dane z analizy ruchu Big Data zostały zestawione z oficjalnymi danymi dostarczanymi przez Główny Urząd Statystyczny i są wykorzystywane w planowaniu infrastruktury drogowej, szynowej, organizacji komunikacji miejskiej oraz zarządzaniu przestrzenią.
Czego poszukiwał Klient?
Innowacyjny charakter projektu wymagał elastycznego partnera dającego możliwość wspólnego wypracowania nowych definicji niezbędnych do stworzenia analizy. Z uwagi na zmieniające się potrzeby badawcze niezwykle istotne było otwarte podejście do zgromadzonego materiału.
Jest to pierwsze tego typu opracowanie w województwie pomorskim oraz jedno z nielicznych w całym kraju.
-
Wymagania
- Elastyczność i dostosowanie do bieżących potrzeb badawczych
- Indywidualne podejście do projektu
- Wiarygodność uzyskanego materiału badawczego
Wdrożenie
Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, konieczne było projektowe podejście do współpracy. Wsłuchując się w potrzeby klienta, wspólnie z nim opracowaliśmy definicje niezbędne do pozyskania rzetelnych danych ze zbioru, którym dysponuje T-Mobile Polska.
Iteracyjne podejście umożliwiło wykonanie wiarygodnych obliczeń, które znajdują praktyczne zastosowanie w realnym funkcjonowaniu miast i powiatów województwa pomorskiego. Na każdym etapie projektu Klient miał pełne wsparcie ekspertów T-Mobile, a oferowana usługa była dostosowywana do bieżących potrzeb badawczych.
Korzyści dla Klienta
Do pobrania
-
Infografika: Analiza Big Data dla PBPR